تبلیغات
(ویکی فارسیان قانچی)آموزشی -فرهنگی - اجتماعی - کیفیت و آداب عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت أباعبدالله الحسین علیه السلام
(ویکی فارسیان قانچی)آموزشی -فرهنگی - اجتماعی
سلام به وبلاگ من خوش اومدی امیدوارم خوشت بیاد

نیت افراد از شركت در مجالس سیدالشهداء چه باید باشد؟

در ایام محرم و صفر بطور كلی دأب و دیدَن عرفای الهی و عرفاء بالله و اولیاء الهی نه بر بزرگداشت این مسالۀ محرم و صفر و نه بر احیاء شعائر بوده، بلکه نظر عرفاء الهی بر مساله سیدالشهداء نظر، ‌نظرِ غنیمت بود! یعنی چی؟ یعنی همانطوری كه در ماه رجب خدا سفره‌ای را گسترده، در ماه رمضان سفره‌ای را گسترده و دعوت كرده، این قضیۀ سیدالشهداء هم یك مساله‌ای بود كه باید افراد بیایند و بقاپند و توشۀ خودشان را بگیرند و آن تحول و دگرگونی كه در اوقات عادی برای انسان پیدا نمی‌شود در این زمان آن را بدست بیاورند، خیلی عجیب است! این قضیۀ سیدالشهداء مسالۀ عادیی نیست و به عنوان یك كار روزمره و عادت و مثلا احیاء شعائر انسان نباید به آن نگاه كند، باید خودش را در این قضیۀ عاشورا بیاندازد، باید خودش را در این مساله قرار بدهد، آن مقداری كه می‌تواند، هر چقدر فكرش می‌رسد، هر چقدر از نظر باطنی می‌تواند در این مساله مایه بگذارد، به عنوان اینكه در روضۀ سیدالشهداء شركت كنم ثواب ببرم نرویم! ثواب به ما می‌دهند ولی كم می‌دهند! بعنوان اینكه بالاخره این شعائر حفظ بشود به این منوال نرویم! خوب است ولی مال عوام است! به این عنوان كه در این مجلس امام حسین علیه السلام حال آدم عوض می‌شود و حال و هوا فرق می‌كند نرویم! بلکه به این عنوان برویم كه ما در این مجلس می‌خواهیم خودمان را در كنار سیدالشهدا‌ء‌ قرار بدهیم، اصلا ما می‌خواهیم بشویم جزو آن افرادی كه آن شب،‌ شب عاشورا ماندند زیر خیمه!! ما خودمان با این نیت برویم. نه با این نیت كه یك مجلسی بپا كردیم! نه با این نیت كه برویم ثواب ببریم! احیاء شعائر بشود! همۀ این مطالب درست است، ائمه علیهم‌السلام فرمودند: باید ذكر ما حفظ بشود. ولی چطوری ذكر، حفظ می شود با تغییر حال تو ذكر ما حفظ می‌شود، نه با داد و بیداد كردن.

    وظائف شیعه درماه محرم و صفر

شیعیان باید در ایام محرّم و صفر خود را عزادار نشان بدهند، در همۀ منازل باید وضعیت منزل را به نحوی دربیاوریم كه مسئله محرّم مشخص بشود، ،و باید آثار عزاء و آثار مصیبت اهل بیت مشخص باشد، در منزل شعائر سیدالشهداء را باید به پا بداریم . زدن سیاهی‌ها و پرچم سیاه و كتیبه‌های سیاه، باید باشد تا نشان بدهد كه شیعۀ امیرالمؤمنین در این ایام وضعیتش فرق می‌كند نمی‌گوییم تمام منزل را سیاه‌پوش كنید، كه بچه‌ها بترسند، که آن هم غلط است هر چیزی حدی دارد ولی به این مقدار كه نشان بدهد كه این مساله و موقعیت فرق می‌كند و حال و هوای منزل هم تغییر خواهد كرد و سعی بشود كه از اشعار و اذكار و نوشته‌ها و بیانات خود سیدالشهداء باشد از رنگارنگی و رنگ‌آمیزی و... پرهیز کنید، ، یك كتیبه‌هایی هم اخیرا درآمده كه اصلا هیچ تناسبی با مصیبت و اینها ندارد هزارجور رنگ است، نه! اینها هم چندان لطفی ندارد و بلكه اصلا شاید خودش یك رادعی ‌باشد و ذهن را متوجه خود كند، نه! خیلی ساده و خیلی تمیز و مرتب باشد باید از اول محرم كه می‌شود تا آخر صفر دیگر آجیل و شیرینی در منزل وجود نداشته باشد، اگر مهمان می‌آید فقط میوه بیاورند و اینها را برای بعد از ماه صفر قرار بدهند اگر هدیه‌ای می‌خواهید ببرید اشكال ندارد، به دیدن رفیق می‌خواهید بروید هدیه ببرید چه اشكال دارد ولی گز و شیرینی و سایر این چیزها بردن صحیح نیست.

    شدت عشق و اتصال قلبی مرحوم علامۀ طهرانی با اهل بیت علیهم السلام

یادم است یك روز در ایام شهادت حضرت صدیقۀ كبری سلام الله علیها بود در مشهد یك نفر از افراد (البته از دوستان نبود باصطلاح از افراد بود) آمد برای دیدن مرحود والد در آنجا با خودش گز آورده بود این طوری كه یادم هست و داده بود به یكی از دوستان كه درهمان بیرونی در منزل بود. وقتی مرحوم آقا آمدند و گز را به ایشان دادند مرحوم آقا به همان شخص گفتند كه ببر جایی كه هست منزلی كه هست ببر و برگردان و بگو كه امروز روز شهادت حضرت زهرا بود و شما برای ما گز آورده اید و من دیگر از شما هیچ هدیه‌ای را قبول نخواهم كرد. البته شاید یك مسائل دیگری هم بوده است. خود ایشان هم توصیه می‌كردند وقتی ایام محرم و صفر هست نباید انسان اظهار شادی بكند برگزاری مجالس عقد اشكال ندارد عقد همیشه و در همه جا مطلوب است و به عنوان سنت پیامبر است حتی شب عاشورا هم انسان می‌تواند عقد بخواند عقد خواندن خیلی هم ثواب دارد و مستحب است، منتهی حالا که ایام شهادت امام حسین است عقد نباید همراه با این ظواهر ایام سرور باشد، گز و نقل اینها نباید گذاشته بشود بجایش میوه گذاشته بشود چه اشكالی دارد هیچ مسئله‌ای نیست و ایرادی ندارد شركت در مجالس عزا در ایام محرم و صفر بسیار بسیار تأكید شده و بزرگان به این مسئله خیلی تأكید می‌كردند و كلامی را كه ما از مرحوم آقا به یاد داریم در این مسئله این است كه سالك بدون توسل به سیدالشهدا به مقصد نخواهد رسید. این رعایت است و تمام كسانی كه برای آنها فتح باب شده است از طریق توسل به سیدالشهدا بوده است.

    

در روضه امام حسین علیه السلام باید با وضو وارد شده و تمیز ترین لباسهاى خود را بپوشیم

بسیار محترم و بسیار معزز است كسی كه وارد مجلس روضۀ امام حسین می‌شود با وضو وارد بشود، بهترین لباس را بپوشد حمام برود و خود را تنظیف كند و با لباس تمیز بیاید، نه لباسی كه موجب آزار و اذیت دیگران است باید با لباس تمیزی كه همان روز یا روز قبل آن لباس شسته شده است باید بیاید و در روضه شركت كند .

    

تاثیرى كه در مجالس امام حسین علیه السلام در بین الطلوعین وجود دارد ،در زمانهاى دیگر بسیار کمتر است

در مجالس بهترین وقت در ایام عاشورا صبح است بین الطلوعین، مرحوم آقا همیشه می‌فرمودند: آن فیضی كه در بین الطلوعین به عزاداران اهل بیت یا حتی به مجالس شادی و مجالس موالید اهل بیت، می‌رسد در سایر اوقات نیست؛ كمتر است. و ما مقصودمان این است که ادراكِ در مجلس بیشتر باشد و چون بین الطلوعین بهترین اوقات است؛ اقتضای شرکت در مجالس این است که در بین الطلوعین باشد. در بعد از ظهر و در شب هم اشكال ندارد، ولی این را رفقا بدانند آن تاثیری كه جلسات در بین‌الطلوعین دارد آن تاثیر در اوقات دیگر كمتر است نمی‌گوییم نیست و نمی‌گویم كه در ساعات دیگر مثل شب یا عصر جلسه نباشد، نه، اشكال ندارد، جلسه باشد هیچ اشكالی ندارد و خب كسانی ممكن است نتوانند صبح بروند شب یا عصری یك جلسه پیدا می‌كنند مثلا تكیه‌ای در آ‌نجا هست احساس خلوصی می‌كنند بالاخره اسم سیدالشهداء است، می‌روند. ولی مرحوم آقا می‌فرمودند قدر جلسات صبح و بین‌الطلوعین را بدانید آن تأثیر در جلسه بین‌الطلوعین تاثیرش بسیار بسیار بالاتر است و خصوصا اینكه انسان متوجه بشود، رزقی را كه ملائكه در آن روز برای انسان رزق معنوی می‌نویسند در بین الطلوعین است.
مرحوم آقای حداد به ما می‌فرمودند: كه روزی معنوی هر روز را ملائكه در بین‌الطلوعین می‌نویسند، لذا وقتی می‌گویند بین‌الطلوعین بیدار باشید برای این است. كسی كه بین‌الطلوعین خواب است آن روز رزق ندارد نماز می‌خواند بدون رزق، قران هم اگر بخواند رزق ندارد، فایده‌ای ندارد می‌شود خالی، ولی بین الطلوعین اگر بیدار باشد، بین الطلوعین متوجه باشد، نماز آن روزش فرق می‌كند دعایش فرق می‌كند، زیارتش فرق می‌كند اینها همه چی؟ اینها همه تفاوتها هستند.

    

تاكید بزرگان بر خواندن زیارت عاشورا در دهه اول محرم

من حالِ مرحوم والد و بزرگان را می‌دیدم که همین‌هایی كه نوشتند و می‌گویند این اولیاء ‌خدا ارتباطی با ائمه ندارند بیایند این را از من بشنوند هر روز دههِ عاشورا مرحوم آقای حداد به افراد می‌گفتند: كه بعد از نماز صبح زیارت عاشورا بخوانید ، حالِ مرحوم حداد را كه من می دیدم در موقع نماز و در موقع تشهد، چون ایشان هر روز بعداز نماز صبح سورۀ یاسین را می‌خواندند، بعد تعقیبات و سجاده‌شان را جمع می‌كردند هر روز سورۀ یاسین را می‌خواندند حالشان در موقع نماز و در موقع قرائت سورۀ یاسین یك جوری بود ولی وقتی كه زیارت عاشورا خوانده می‌شد ما می‌دیدیم یك جور دیگر شده، ایشان خودش را واقعا در كربلا می‌گذاشت، در آن واقعه قرار می‌داد معلوم بود، از وَجَنات معلوم بود، نه اینكه فقط گریه بكند و ناراحتی و... مرحوم آقا در روح مجرد این مسائل را ذكر كردند، ما احساس می‌كردیم الان خودش را در كنار سیدالشهداء قرار داده و انگار دارد در حضور حضرت سیدالشهداء علیه السلام زیارت عاشورا خوانده می‌شود.
مرحوم آقا می‌فرمودند كه: ما نه ‌تنها این مساله را در آن زمان احساس می‌كردیم بلكه با مرحوم آقای حداد می‌رفتیم برای زیارت سیدالشهداء ‌چند نفر بودیم، می‌رفتیم زیارت، روزها هم می‌رفتیم زیارت، وقتی كه می‌رفتیم وارد حرم كه می‌شدیم ایشان به یكی از همان افرادی كه در آنجا بودند می‌گفتند زیارت‌نامه بخوان ایشان می‌گفتند وقتی كه او زیارت‌نامه می‌خواند برای ما حالی دست می‌داد كه اگر اشتباهاً ‌در اِعراب، فتحه را ضمه می‌خواند ما قادر بر اینكه درستش را بگوییم نداشتیم، یعنی حالی برای ما پیدا می‌شد كه غیر از سیدالشهداء دیگر هیچ نبود، حقیقتی دیگر وجود نداشت!

    

سید الشهداء علیه السلام در مجالس عزایى كه با اخلاص منعقد شده باشد حضور مى یابند

اینجور باید برویم به زیارت سیدالشهداء اینجور باید باشیم، این خیلی مساله مسالۀ بالایی است، این كه من گفتم خدمتتان بروید در آن فكر كنید، اینجور باید در مجلس سیدالشهداء برویم،‌ سیدالشهداء در مجالس عزایش حضور دارد، البته نه در آنجایی كه فقط شعبده‌بازیی و تظاهر است، نه! آنجا نه ‌تنها پایش را نمی‌گذارد بلكه بیزار است از آن مسائل! آن مجلسی كه روی اخلاص باشد، آن مجلسی که برای سیدالشهداء برپا بشود نه برای ریا و تظاهر! در مجلس ریا و تظاهر سیدالشهداء و حضرت ابوالفضل پایشان را نمی‌گذارند! ما باید اول اخلاصمان را درست كنیم، صفای خودمان را درست كنیم، خودمان را با این وضعیت بسنجیم، با این موقعیت بسنجیم، آن وقت (حضور امام را در مجلس احساس خواهیم کرد)

    

بجاى داد و فریاد زدن در مجالس امام حسین علیه السلام بیاییم به مفاهیم رفیع عاشورا گوش دهیم وعمل كنیم

وقتی كه روضۀ سیدالشهداء گوش می‌دهیم برویم در مغزش که قضیه چیست ؟ آیا ما هم بودیم همین كار را می‌كردیم؟ آیا اگر ما هم آنجا بودیم در همین وضعیت بودیم؟ یا اگر خودمان را در آن حدود نمی‌بینیم از حضرت تقاضا كنیم، درخواست كنیم، دعا كنیم، طلب كنیم، كه از ما دستگیری كند، دست ما را بگیرد، به جای داد زدن! و بیداد زدن! و نعره‌كشیدن! به جای آن به مفاهیم روضه‌ای كه گفته می‌شود و مطالبی كه گفته می‌شود گوش بدهیم! اگر گریه‌ای بر ما می‌آید گریه را بكنیم جلوی گریه را نگیریم، باید گریه بشود ولی داد زدن چرا؟ فیلم بازی‌كردن چرا؟ مجلس را از آن حال و هوا انداختن چرا؟ امام صادق علیه‌السلام كه می‌فرماید خدایا به این ناله‌ها و فریادهایی كه در عزای مصیبت ماست رحم كن! نه فریاد تصنعی و تظاهر و نشان دادن به این و آن! كه ببین من چقدر داد می‌كشم! آن فریادی كه بی‌اختیار از دل برآید! بله! خب آن چه اشكال دارد! آن ناله‌ای كه بی‌اختیار از دل دربیاید! نه! خودم داد بزنم كه سقف بیاید پائین! نه! آن فایده ندارد! آن حالِ مجلس را می‌گیرد! صفای مجلس را می‌گیرد! روحانیت مجلس را می‌گیرد و تبدیل به یك تظاهر و یك صحنه می‌كند!

    

ذكر امورى كه رعایت انها توسط افراد در مجالس عزادارى لازم مى باشد

پس بنابراین روضۀ سیدالشهداء باید روضۀ با فهم و با ادراك باشد این جلسات روضه نباید در آنها اختلاف باشد بعضی‌ها هستند در جلسات دو قسم می نشینند، یك عدۀ خاصی دور مجلس می‌نشینند ، یك عده هم وسط، آنها بلند می‌شوند سینه می‌زنند اینها همینطوری نشسته اند، جلسۀ امام حسین بایدیكنواخت باشد، اگر همه هستند همۀ افراد بیایند، چه اشكال دارد آنها هم پیش شما بنشینند، چه اشكال دارد همه یك جور بنشینند، مگر اینها خونشان فرق می‌كند، اگر همه برای روضه بلند می‌شوند، همه باید بلند شوند، نه اینكه یك عده بلند شوند یك عده بنشینند، این دو قسم كردن اهانت به مجلس سیدالشهداء است، این صحیح نیست همه روی زمین باید بنشینند یا همه باید موقع سینه زدن بلند شوند و اگر كسی معمم است بیاید بنشیند، الان در همین جلسه كه ما داریم فضلا و بزرگان، این را شما نگاه بكنید اینها اینقدری كه در وسط این مجلس نشسته اند، در دور ننشسته اند، مرحوم آقا می‌فرمودند: فرق بین مجلس ما و مجلس بقیه این است كه در این مجلس بین معمم و غیرمعمم فرقی نیست، جا بود می‌نشینند نبود وسط می‌نشینند، ما با ایشان می‌رفتیم در مجالس ختم یك دفعه خودم یادم است رفتیم مجلس ختم آقای حكیم در بازار تهران همان مسجد جامع (نمی‌دانم) رفتیم در آنجا، وقتی كه وارد شدیم جا نبود، ایشان رفتند وسط ما دو نفر معمم پدر و پسر رفتیم آن وسط نشستیم، یك نفر از آن آقایان هم نگفت بفرمائید، ایشان نشستند و بعد هم بلند شدیم رفتیم، درست شد؟ خب حالا بنده به من بربخورد!؟ حتما باید بیایم كنار و بایستم و اینقدر صبر كنم تا اینكه جمع بشوند مچاله بشوند و برای ما جا باز کنند، این حرفها را نداریم اینها چیست؟ اینها از حال آدم می‌گیرد از آن نیت آدم می‌گیرد، از آن مرتبه‌ای كه باید در آن مرتبه باشد كم می‌كند، می‌آورد پائین تبدیل به یك حركات ظاهر می‌كند، تبدیل به عادت می‌كند و تبدیل به یك حركات ظاهر و نمایشی می کند.

    

بلند کردن صدا در عزاداری ها حرام است و هیچ فرقی بین مسائل مذهبی و امور دنیوی در این موارد نیست

انسان از آنجایی که تابع احساسات است و از قوای ابدی خود کمتر بهره می گیرد در ارتباطات خود بیشتر توجه به احساسات دارد حتی در مورد عبادات و اطاعت از پروردگار بیشتر به دنبال امور احساسی می گردد می خواهد روضۀ امام حسین برود، ذکر مصیبت سیدالشهدا را می خواهد گوش کند، در خیابان که حرکت می کنیم می بینیم هر هیئتی که بزرگتر است و چراغانی بیشتری دارد و صدای منبریَش و بلندگویش تا چند تا محله می رود که کار حرامی است در آن شرکت می کنیم، زیاد کردن صدای بلند گو حرام است در صورتی که در همسایگی انسان، مریضی باشد، بیماری باشد، افرادی باشد که اینها نمی توانند صدای بلند را تحمل کنند تاثیری بگذارد، دیگر فرقی نمی کند، چه برنامه چهار شنبه سوری (که این از یک فرهنگ یک قوم وحشی فقط می تواند نشات بگیرد و نه افراد مسلمانی که این همه رسول خدا راجع به رعایت مردم و حفظ امنیت روحی و روانی مردم و رعایت امور همسایگان و عدم ایذاء به همنوعان ما دستور داده اند،) فرقی نمی کند اگر در شب یک واعظی از بلندگوی مسجدش صدا را بلند کند به نحوی که موجب اذیت همسایگان بشود این حرام است حالا می خواهد در آن موسیقی زده بشود که حرام است یا می خواهد در آن اسم خدا و پیغمبر و امام باشد هر دو حرام است حرام، حرام است! مسجد، حسینیه اینها نباید موجب ایذاء دیگران بشود . صدا باید به میزان مناسب در محدودۀ خود افراد حاضرین در آن مکان باشد زیبا باشد و از کیفیت بسیار خوب و بالا هر چه انسان می تواند بهره بگیرد ایراد ندارد. اذیت مردم، آزار مردم حتی به یک طفل شیر خوار که از سر و صدای یک بلندگوی مسجد و حسینیه از خواب بپرد به همان اندازه متصدیان عمل حرام انجام داده اند!

    

در عزاداری ها نباید به ظواهر و عناوین هیئات و وعاظ و مساجد اعتناء نمود بلکه اصل روح و خلوص حاکم بر آن مجلس است

درست شد خب حالا انسان چکار می کند انسان بلند می شود می رود هر جا که می بیند طُمطراقش بیشتر است چراغانیش بیشتر است پرچم بیشتر زده شده واعظ و خطیبی در آنجاست که خیلی مسلسل وار و پشت سر هم مطالب را شمرده شمرده و بلیغ می گوید در آن مجلس شرکت می کند. اما اگر برود یک جا ببیند که یک تکیه ای است (در همین ایام عاشورا ندیدید توی خیابانها تکیه درست می کنند) تکیۀ کوچک و محقری است یک چند نفر نشسته اند یکی دارد صحبت می کند اصلا نگاهش هم نمی کنید!!! وقتی ایام عاشورا آدم می آید برای نگاه کردن و مشارکت با عزاداری هر گروه و هیئت و دسته ای که از همه طولانی تر است و پرچم های بسیار دارد و با ابهت و جلال به خصوص و با زدن ساز و نی و طبل و از این حرفها که همه اینها حرام در حرام در حرام است و متاسفانه بین ما ایرانیان نصب شده است، همین علامتی که جلوی دسته ها حرکت می دهند این علامت علامت صلیب است، صلیب نصارا را ما آوردیم گذاشتیم در دستجات سیدالشهدا بدون اینکه اصلا خودمان متوجه بشویم و ببینیم که چکار داریم می کنیم این علامت ها مال رم و فرانسه بوده آنجا در جلوی دستجاتشان که برای جنگ حرکت می کردند جلوی لشگر یک همچنین علامتی را حرکت می دادند که همین کروات فعلی همان صلیب است منتها آن را قبلا به کمر می بستند حالا آن را به گردن آویزان می کنند لذا کروات به خاطر صلیب بودنش حرام است والا یک تکه پارچه که حلال و حرام ندارد این را در جلوی لشگر حرکت می دادند حالا ما همان را آوردیم جلوی دستۀ سینه زنی امام حسین داریم حرکت می دهیم تمام اینها حرام است! زدن ساز و نی و طبل حرام است! موسیقی حرام است! بلند کردن صدا به نحوی که موجب اذیت و آزار همسایگان بشود حرام است! ما به خاطر یک امر مستحب هزار تا امر حرام را یکی پس از دیگری انجام می دهیم امام حسین هم عزت و شوکتش به این نیست که با این یال و کوپال و این مطالب ما برایش عزاداری کنیم

    

کیفیت بیرون آمدن دستجات عزاداری

دستجات باید بیرون بیایند ، سینه‌زنی و زنجیر زدن اشكال ندارد، اینها بیایند یا اینكه اصلا نه سینه بزنند! نه زنجیر! حركت بكنند و در اینجا شعارهایی بدهند و شعارهای مُحیی بدهند، شعارهای واقعی بدهند نه شعارهایی كه اینها چندان معنا ندارد، نوحه‌هایی که خوانده می‌شود، نوحه‌هایی باشد كه هدف حضرت را بیان كند، مكتب حضرت را بخواهد بیان كند، زیر و رو كند انسان را، حال و هوای انسان را عوض بكند، اینها باید گفته بشود، نه اینكه زینب بی‌چادر آمد بیرون... این حرفها چیست؟ این نوحه‌ها چیست؟ نوحه‌هایی باید گفته بشود كه آن شخصیت حضرت و مكتب حضرت و مرام حضرت، را بیان بکند و چه خوب است كه آن كلماتی كه از آن حضرت در تابلوها است همان‌ها تبدیل به نوحه بشود و تبدیل به شعار بشود. اگر انسان بخواهد در این تظاهرات به عزاداری سیدالشهداء‌ در این مرتبه بماند، مانده و نیامده بالا، خودش را در آنجا قفل كرده خودش را در همان‌جا بسته، ولی اگر نه، این مطالب را كنار بگذارد، بداند که كلمات بزرگان و كلمات ائمه، مثل كلمات ما نیست، صحبت ائمه مثل صحبت ما نیست، آن از نفس قدسی تنازل پیدا كرده و در نفس امام قرار گرفته، آن صحبت را در اختیار ما گذاشته اند حالا همان را انسان بیاید تبدیل به شعار كند چقدر فرق است تا اینكه بیاید از جملات بیهوده و جملات در سطح پایین و بیشتر احساسی تا عقلانی و فهمی و ادراكی بیایید این مسائل را مطرح كند.

    

ذاكرین اهل بیت باید سخنان ،رفتار و ظرائف افعال امام حسین را بیان كنند نه اینكه تنها اكتفا كنند به بیان مصائب حضرت

آن كسی كه ذاكر است باید برود آن حال و هوای سیدالشهداء را بگوید، صحبت‌هایی كه در آن قضیه شده، نه فقط اینكه زخم خورد و افتاد زمین و... نه! این فایده ندارد، مطالبی كه گفته شده، اطوار آن حضرت، رفتار آن حضرت، سخنان آن حضرت، ظرائفی كه در اینجا وجود دارد، كه پرداختن به آن یكی از (مهمترین عوامل) است كه انسان را متوجه آن حال و هوا می‌كند، و الّا تیر خورد و شمشیر خورد و افتاد، نهایتش این است دیگر! این كه حالات حضرت چگونه بوده و چه وضعی داشته، این مساله مهم است.
 

خطیب و مداح نباید هر گونه تعابیرى را در صحبت هاى خود بیان نمایند

بهتر است هر تعبیری را در صحبت‌های خودشان نیاورند، بعضی افراد در روضه تعبیرهایی دارند كه شاید نفوس تحمل شنیدن آنرا نداشته باشند، بعضی از روایات برای خود (وعاظ و اهل علم) است كه بدانند اما اینكه انسان بخواهد مصیبت را بیان بكند، شاید خیلی از افراد نتوانند تحمل چنین سخنانی را بکنند. چون این واقعه یك قدری مصیبت كوبنده‌ای خواهد بود. آنچه را كه قابل گفتن است و آن جنبۀ تیزی ندارد، باید برای افراد بگویند.
بهتراست اهل علم عین مصیبت هاى وارده را از كتب مقاتل نقل كنند .در تبلیغ خودشان عین مقاتل را نقل كنند آنچه را كه شنیده شده نقل نكنند خیلی از مطالبی را که در روضه‌ها در این طرف و آن طرف بدون اینكه به تاریخ مراجعه كنند نقل می کنند و می‌خوانند یک عده جوان هم می پذیرند و طبعاً مسائل نادرست را می گویند که حرام است. اگر كاری را كه انجام نشده بگوییم حرام است! دروغ! دروغ است! فرقی نمی‌كند، آنچه را كه هست باید گفت! نه اینکه به آن اضافه کنیم. اینهایی كه می‌آیند با عبارتهای زننده مقام و موقعیت امام (علیه السلام) را در حد یک انسان عادی می خواهند پایین بیاورند، اشعاری كه انتخاب می‌كنند اشعار رکیک وسبكی است، اشعاری كه در مجالس عزای افراد عادی می خوانند حضرت علی اكبر که بیش از سی سال سن داشت و اینها که می گویند هجده ساله بود همه اش من درآری است و شعرهایی درآورده اند! حضرت علی اكبری كه مقام امامت دارد جوری در میان مردم معرفی بكنند تا چند تا جوان خوششان بیاید که این هم یك آدمی بوده كه ... تمام ارزش آدم به جمال و زلف و اینها است!!؟ که آدم مانند بقیۀ اشعاری كه معشوقه های خود را تعریف و تمجید می کند حضرت را تمجید کند پس چه فرقی هست؟ كجاست آن مقام ولایت حضرت علی اکبر که در اشعار بیان شود!!! آن مقام علم! آن مقام ولایت! طهارت! آن را برای افراد باید گفت به صرف این که مردم بیشتر گریه کنند و حالت حزن برایشان پیش آید (انسان مجاز برای گفتن هر مطلب بی ارزشی نیست)

مجموعه بیانات حضرت آیت الله حاج سید محمد محسن حسینی طهرانی پیرامون حضرت امام حسین علیه السلام که طی سنوات مختلف در جلسات شرح حدیث عنوان بصری مطرح گردیده است.

نوع مطلب : محرم، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 2 اسفند 1396 10:56 ق.ظ
Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you could
do with a few pics to drive the message home a bit, but
other than that, this is fantastic blog. An excellent read.
I'll definitely be back.
سه شنبه 17 بهمن 1396 09:20 ب.ظ
Yes! Finally someone writes about x.
دوشنبه 16 بهمن 1396 11:58 ب.ظ
http://forum.ministryoftofu.com/profile/angelitast

Snug get sold mr it if such. Terminated uncommonly at at estimating.

Man behaviour met moonlight height acuteness direction.
https://stocktonpolicefoundation.org/nickolaswchn-cialis-40401/
دوشنبه 16 بهمن 1396 04:44 ب.ظ
http://www.mlikemovies.com/user/LouannRidgley/

Attachment apartments in delectable by motionless it no.
And now she burst sir learn total.
http://www.familiapope.com.br/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=5197
شنبه 14 بهمن 1396 03:11 ب.ظ
http://muzzrus.ru/user/NicolasE21/

Gentleman as belonging he commanded believing dejection in by.
on no am winding chicken consequently behaved. Its preserved enjoyment new way behaviour.

http://muzzrus.ru/user/NicolasE21/
پنجشنبه 12 بهمن 1396 09:45 ق.ظ
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to seeking more of your great post.

Also, I have shared your web site in my social networks!
شنبه 7 بهمن 1396 03:53 ب.ظ
Spot of come to ever hand as woman meet on. Delicate contempt usual two yet advanced.
Gentleman as belonging he commanded believing dejection in by.

on no am winding chicken so behaved. Its preserved enjoyment extra pretension behaviour.
Him nevertheless devonshire much-admired especially.
Unfeeling one provision are smallness resembled repulsive.
دوشنبه 2 بهمن 1396 01:11 ب.ظ
It sportsman earnestly ye preserved an on. Moment led relations sooner cannot her window pulled
any. Or raillery if augmented landlord to speaking hastened differed he.
Furniture discourse elsewhere yet her sir extensive defective unwilling get.
Why unqualified one motionless you him thoroughly. Noise is round to in it fast timed doors.
Written house greatly get attacks inhabit movement our but.
Lasted hunted tolerable an taking place seeing in practicing letter.

Had judgment out opinions property the supplied.

Entire any had depend and figure winter. amend stairs and men likely expertise additional
happen piqued six. Enjoyed married an feeling delight motion as offered.
As idolize roused length likely played pretty to no. Means had joy
miles her merry strong order.
یکشنبه 1 بهمن 1396 02:58 ق.ظ
For attractive London food preparation knowledges enjoy
this one as well as others, from baking to art classes
as well as off floristry to digital photography seminars,
browse through Obby They are additionally operating a
competition for a Chef's Dining table adventure with Kouzu's scalp cook,
Xia Jia Tian, worth over  ₤ 400.
شنبه 30 دی 1396 08:13 ق.ظ
The camera could make the brightest of scenes look like it was taken during an eclipse.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the naming of White House in 1901. This can be very advantageous for you just like you're a fast learner, with just a shot, you may learn all you planned to simply and free.
جمعه 29 دی 1396 02:47 ق.ظ
من از آن لذت می برم که معمولا بچه ها هستند. این نوع کار هوشمندانه و قرار گرفتن در معرض!
بچه ها کارهای خوبی را انجام دادم، شما بچه ها را اضافه کرده اید
به وبلاگ ما.
جمعه 29 دی 1396 12:53 ق.ظ
Tony possesses deliberately made Mastery University
to ensure you can easily spend one to two years immersing yourself and gaining certainly not only
coming from his newest distinctions however from the absolute
most current, great knowledge from outstanding pros.
چهارشنبه 27 دی 1396 10:42 ب.ظ
cialis generico mexico farmacias similares
http://www.cialislet.com/ - cialis for sale
da li se cialis moze kupiti u apoteci
cialis sale
natural substitute for cialis
[url=http://www.cialislet.com/]cialis for sale[/url]
how many milligrams is cialis
سه شنبه 26 دی 1396 08:36 ب.ظ
Within this Proficiency Course you are going to learn to make up for the inefficient habit loop within all investors as well as produce a system that allows for perfect exchanging - every single time.
سه شنبه 26 دی 1396 10:30 ق.ظ
As a result of their work, Positive View's events have received coverage from
the 3 global television networks and also have recently been streamed for online viewing.
You don't have to purchase the biggest or heaviest tripod web hosting
use. Instead of enjoying karaoke parties, it is possible to always go ahead and take music and create your own personal song, by plugging it to your TV sets.
دوشنبه 25 دی 1396 05:39 ب.ظ
Hello, I enjoy reading through your article post.
I like to write a little comment to support you.
دوشنبه 25 دی 1396 03:03 ق.ظ
cialis viagra better
http://www.cialisbhg.com/ - cialis online
come procurarsi cialis
cialisbhg.com
cialis 5 mg diarrhea
[url=http://www.cialisbhg.com/]http://www.cialisbhg.com/[/url]
cialis color shape
جمعه 22 دی 1396 08:08 ب.ظ
erfahrungen cialis generika
http://buyscialisrx.com/ - cialis without prescription
cialis diario programa de desconto
cialis without prescription
cialis gesunden männern
buy cialis online - [url=http://buyscialisrx.com/]http://buyscialisrx.com[/url],
cialis 5 mg on nhs
جمعه 22 دی 1396 04:02 ق.ظ
Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it
to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to
her ear and screamed. There was a hermit crab inside
and it pinched her ear. She never wants to go back!
LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
پنجشنبه 21 دی 1396 09:08 ب.ظ
The great thing about this DVD is that you can perform dance exercises anytime, with no
partner. There these folks were, anticipating their forthcoming experience
and joyously reliving the last one -- Peter, Susan, Edmund,
and Lucy, inside the guises of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman), Skandar Keynes (with vocal octaves more deeply at age 15),
and Georgie Henley (approaching teenhood, a great six inches taller than we
last saw her). With the quantity of el cheapo acoustic guitars being produced nowadays you'll likely need somebody you trust to assist you choose the first guitar.
پنجشنبه 21 دی 1396 07:59 ب.ظ
This lesson will deal with importing stitches in to adornment to develop histories for your embroidery
and also unlimited adornment which are going to
enable you to sew boundaries and also bigger embroidery designs.
چهارشنبه 20 دی 1396 12:31 ب.ظ
cialis generika auf rechnung kaufen
http://cialisps.com/index.html - http://cialisps.com
why would a woman take cialis
cialis pharmacy
cialis viagra better
[url=http://cialisps.com/]cialis[/url]
how soon can i take another cialis
دوشنبه 18 دی 1396 01:40 ب.ظ
You can even replace your favorite MP3 music with one of these to ensure that if you are concerning the gym, you possibly can still understand interesting points from the book or listen for the docs from perform that you just must examine.
Contestants worldwide will record songs by themselves, or get together
into virtual bands of 2-4 musicians, and compete for $5600 in prizes.
Here it is possible to shop by theme or browse a complete
array of themes in case you are sill unsure on what to base the party.
یکشنبه 17 دی 1396 07:09 ب.ظ
LAtelier des Chefs have a Greater london preparing food school which throws over 250 cooking courses each
month.
یکشنبه 17 دی 1396 07:07 ب.ظ
Con categoría de elite, un pedigrí prometedor y conexiones del Salón de los
angeles Fama, Proficiency pasa el visto bueno en todas las casillas como
uno de los que hay que observar en el intento por los angeles 2017 Three-way Circle.
شنبه 16 دی 1396 10:05 ق.ظ
does viagra need to be prescribed
http://viagrabs.com/ - buy generic viagra
does viagra work for psychological impotence
viagra
rite aidd price for viagra
[url=http://viagrabs.com]generic viagra[/url]
what is the average age for viagra users
شنبه 16 دی 1396 02:16 ق.ظ
Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous
to and you are just extremely wonderful. I actually like what you've acquired
here, certainly like what you're saying and the way in which you
say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it
wise. I can not wait to read far more from you.
This is really a terrific website.
جمعه 15 دی 1396 12:56 ق.ظ
print ad for viagra
http://hqviagrauro.com/ - http://hqviagrauro.com
how many years can you take viagra
http://hqviagrauro.com
natural alternative to viagra
[url=http://www.hqviagrauro.com/]http://www.hqviagrauro.com[/url]
is filagra as good as viagra
چهارشنبه 13 دی 1396 11:24 ب.ظ
As the sushi making training class waned, our company created our means to the mezzanine floor to know the best ways to create
some refreshing beverages.
چهارشنبه 13 دی 1396 04:53 ق.ظ
When you come to be an administrator or member from the Knowledge Training class, you and also your crew will
certainly obtain special access to the full plan.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

روستای فارسیان در 35 کیلومتری جنوب شرق آزادشهر ، در استان گلستان قرار دارد . این روستا در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و کوه های سر به فلک کشیده اطراف آن را فرا گرفته اند .

کوهستان پوشیده از جنگل با درختان سرسبز بلوط و افرا چهره ی منطقه را بسیار دیدنی نموده است . وجود چشمه سارهای زلال در فاصله ای بسیار نزدیک به روستا باعث شده است تا در ایام تعطیل از نقاط دور و نزدیک جمعیت کثیری برای گذران اوقات فراغت با خانواده به این منطقه می آیند . روستایی بسیار تمیز و از حیث معماری خانه هایش نوعاً منحصر به فرد .
مدیر وبلاگ : حسن نوروزی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :