تبلیغات
(ویکی فارسیان قانچی)آموزشی -فرهنگی - اجتماعی - خورشید شرق
(ویکی فارسیان قانچی)آموزشی -فرهنگی - اجتماعی
سلام به وبلاگ من خوش اومدی امیدوارم خوشت بیاد
شنبه 16 مهر 1390 :: نویسنده : حسن نوروزی
محمد عابدی میانجی
طلوع صبح
نجمه، مادر امام رضا علیه‏السلام ، می‏فرماید: زمانی که فرزند بزرگوارم را باردار بودم، هرگز احساس سنگینی نمی‏کردم. وقتی می‏خوابیدم، صدای تسبیح و تهلیل و تمجید حق تعالی را از درونم می‏شنیدم. هراسان از خواب بیدار می‏شدم؛ ولی دیگر آن صدا به گوش نمی‏رسید. وقتی به دنیا آمد، دستهایش را بر زمین گذاشت؛ سر مطهرش را به سوی آسمان بلند کرد، لب‏هایش را تکان داد، ولی نفهمیدم چه می‏گوید. نزد امام کاظم علیه‏السلام رفتم، او فرمود: «نجمه، کرامت پروردگار گوارایت باد.»
فرزندم را در پارچه‏یی سفید پیچیدم و نزد حضرت بردم. وی در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه خواند. آن گاه آب فرات خواست و کامش را با آن برداشت. سپس نوزاد را به من بازگرداند و فرمود: بگیر این را که ذخیره‏ی خداوند در زمین و حجّت خدا بعد از من است.۲
و چنین بود که هشتمین خورشید امامت در روز جمعه، یازدهم ذی‏قعده، در مدینه دیده به جهان گشاد.۳ پدرش امام موسی کاظم علیه‏السلام ، هفتمین امام شیعیان، و مادرش «نجمه»۴ الگوی خردورزی، دین‏باوری، حیا و عبادت بود. بزرگواری این بانو چنان بود که حمیده، مادر امام کاظم علیه‏السلام ، هرگز نزدش نمی‏ نشست و در جهت تعظیم و احترام وی می‏کوشید. رؤیای صادق حمیده را می‏توان یکی از دلیل‏های احترام بسیار وی به نجمه دانست. او شبی رسول خدا صلی ‏الله ‏علیه‏ و‏آله را در خواب دید که فرمود: حمیده، نجمه را به فرزندت موسی ده؛ از او فرزندی به دنیا خواهد آمد که بهترین اهل زمین است.۵
بر این اساس، وی نجمه را در اختیار امام موسی کاظم علیه‏السلام قرار داد و به وی گفت: فرزندم، کنیزی است که در زیرکی و کرامت‏های اخلاقی بهتر از او ندیده‏ام. می‏دانم هر نسلی که از وی به وجود آید پاکیزه و مطهر خواهد بود.
وقتی امام رضا علیه‏السلام به دنیا آمد، مادرش را طاهره نامیدند. او به عبادت عشق می‏ورزید و می‏گفت: دایه‏ یی بیابید تا مرا در شیر دادن یاری دهد... . شیرم کافی است، ولی پرداختن به شیر نوزاد سبب شده نوافل و ذکرهایی که به آن‏ها عادت کرده بودم، کاستی پذیرد.۶
نام و لقب‏های حضرت
نام حضرت علی، کنیه ‏اش ابوالحسن و القابش رضا، صابر، فاضل، رضی، وفی، قره اعین المؤمنین و غیظ الملحدین است.۷ علی بن یقطین درباره‏ی کنیه‏ی حضرت می‏گوید: نزد امام کاظم علیه‏السلام رفتم و دریافتم فرزندش علی بن موسی الرضا علیهما‏السلام نیز نزد وی شتافته است. امام فرمود: علی بن یقطین، همین علی، آقای فرزندان من است. آگاه باش، من کنیه‏ام [ابوالحسن [را به وی دادم.۸
بزنطی درباره‏ی لقب حضرت می‏گوید: به امام محمد تقی علیه‏السلام عرض کردم: گروهی از مخالفانتان چنان می‏پندارند مأمون پدر بزرگوارتان را همزمان با پذیرش ولایت عهدی، رضا لقب داد.
حضرت فرمود: به خدا سوگند، دروغ می‏گویند. حق تعالی او را رضا نامید؛ چون خدا در آسمان و رسول خدا و امامان معصوم علیهم ‏السلام در زمین وی را پسندیدند.
پرسیدم: پس چرا وی رضا نامیده شد؟
فرمود: چون، افزون بر دوستان، مخالفان نیز او را پسندیدند و از وی خشنود بودند. اتفاق دوست و دشمن در رضایت به وی اختصاص دارد.۹
شخصیت والای امام رضا علیه‏السلام
امام رضا علیه ‏السلام پایه‏ی دین و چشمه‏ی زلال معرفت بود. بعد از شهادت پدر بزرگوارش، امامت را به عهده گرفت و در جهت بارور ساختن فرهنگ غنی اسلام کوشید. شخصیت وی از دو جهت شخصی و اجتماعی قابل بررسی می‏نماید.
۱ ـ عصمت
شیعیان امامان را معصوم و از هر نوع خطا و اشتباه پیراسته می‏شمارند. بر این اساس، امام رضا علیه‏ السلام معصوم است. پیامبر اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله در رویایی صادق به امام کاظم علیه‏السلام فرمود: او [امام] کسی است که با نور خدا می‏بیند، با فهم خود می‏شنود و بر اساس حکمت خود سخن می‏گوید. اشتباه نمی‏کند و در راه دانش گام برمی‏دارد نه نادانی.
آن گاه دست امام رضا علیه‏السلام را گرفت و فرمود: او همین است.
امام کاظم علیه‏السلام بعد از نقل این خواب به یزید بن سلیط فرمود: امسال مرا دستگیر می‏کنند و امامت با فرزندم علی علیه‏السلام است که همنام علی بن ابی طالب و علی بن حسین به شمار می‏آید. خداوند به او فهم، خویشتن داری، یاری دین و محنت علی اول و بردباری در برابر ناگواری‏ها و استقامت علی دوم بخشیده است.۱۱.
۲ ـ دانش
امام علیه‏السلام دانش و معرفت را از پدرانش و جدش رسول خدا صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏آله به ارث برد. امام کاظم علیه‏السلام به فرزندانش می‏فرمود: این برادرتان [علی بن موسی[ عالم آل محمد صلی‏ الله ‏علیه ‏و‏آله است. مسائل دین خود را از وی بپرسید و آنچه به شما می‏گوید نگهدارید؛ زیرا من بارها از پدرم جعفر بن محمد شنیدم که فرمود: عالم آل محمد ـ که همنام امیر مؤمنان علیه‏السلام علی است ـ در صلب تو است؛ کاش او را می‏دیدم.
ابراهیم بن عباس صولی می‏گوید: ندیدم از امام رضا علیه‏السلام پرسش شود و او پاسخش را نداند. به آنچه تا زمانش بر روزگار گذشته، از وی داناتر ندیده‏ام. مأمون از هر چیزی می‏پرسید و امام را می‏آزمود. امام پاسخ می‏داد و همه‏ی پاسخ‏هایش به قرآن مستند بود.۱۴
مأمون به فرزند ابی ضحاک ـ که از میزان دانش امام شگفت زده شده بود ـ گفت: آری پسر ابی ضحاک، این بهترین و داناترین و عابدترین مردم روی زمین است.
او همچنین به محمد بن جعفر گفت: این پسر برادرت از آن دسته اهل بیت است که رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله درباره‏ی آن‏ها فرمود:
«الا انّ ابرارَ عترتی و اطائبَ اُزومَتی اُحْلَمُ الناسِ صِغارا اعلمُهُم کبارا لا تعلموهم فانهم اعلم منکم ولا یخرجونکم من باب هُدی ولا یدخلونکم من باب ضلال.۱۵»
آگاه باشید، نیکان خاندانم و پاکیزگان نسلم در کودکی از همه شکیباتر و در بزرگی از همه داناترند. به آن‏ها علم میاموزید؛ زیرا آن‏ها از شما داناترند. آنان شما را از راه هدایت بیرون نمی‏برند و در وادی گمراهی نمی‏افکنند.
بر این اساس، امام رضا علیه‏السلام نیز مانند دیگر امامان معلّم انسان‏ها بود و هیچ انسانی حق استادی بر وی نداشت.
۳ ـ مکارم اخلاق
اخلاق خوب، نشان دهنده‏ی ذات نیک و درون زیبای انسان است. امام رضا علیه‏السلام چنان به این ویژگی آراسته بود که دوست و دشمن را جلب می‏کرد. ابراهیم بن عباس صولی در این‏باره گفته است:
هرگز ندیدم در سخن گفتن با کسی درشتی کند.
هرگز ندیدم سخن کسی را پیش از آن که تمام شود، قطع کند.
هرگز درخواست کسی را که قادر به انجام دادنش بود، رد نکرد.
در برابر هم‏نشین، پاهایش را دراز نمی‏کرد.
در برابر هم‏نشین تکیه نمی‏داد.
ندیدم به بردگان بد بگوید.
هر که ادعا کند در فضیلت مانند او دیده، باور نکنید.۱۶
یسع بن حمزه می‏گوید: در مجلس امام رضا علیه‏السلام مشغول گفت و گو بودیم که مردی بلند قامت داخل شد و گفت: سلام بر تو ای فرزند پیامبر خدا، من مردی از دوستان شما، پدران و نیاکانتانم. اکنون از زیارت خانه‏ی خدا باز گشته‏ام و چیزی که بتوانم با آن خود را به خانه برسانم ندارم. مرا به دیارم فرست؛ من دارای نعمت و دولتم و درخور صدقه نیستم، آنچه مرحمت فرمایی، از سوی شما صدقه خواهم داد.
امام از او خواست بنشیند. بعد از پایان جلسه، از وی اجازه گرفت و به خانه رفت. لحظاتی بعد، در را بست؛ دستش را اخلاق خوب، نشان دهنده‏ی ذات نیک و درون زیبای انسان است. امام رضا علیه‏السلام چنان به این ویژگی آراسته بود که دوست و دشمن را جلب می‏کرد.
از بالای در بیرون آورد و پرسید: [آن مرد [خراسانی کجاست؟! مرد پاسخ داد: این جایم.
فرمود: این دویست دینار را بگیر، با آن هزینه‏ی سفرت را تأمین کن؛ به این‏ها تبرک بجوی، از سوی من صدقه مده و بیرون شو.
یکی از یاران حضرت پرسید: فدایت شوم به او مهربانی کردی و چهره پنهان ساختی؟!
فرمود: چون نیازش را برآوردم، نخواستم خواریِ خواهش را در چهره‏اش ببینم. آیا این حدیث پیامبر را نشنیده‏ای که فرمود: کار نیکی که پنهان انجام شود، برابر هفتاد حج است و افشا کننده‏ی کار بد خوار و پنهان کننده‏ی آن آمرزیده است۱۷
۴ ـ هدایت منحرفان
امام رضا علیه‏السلام به راهنمایی و هدایت منحرفان فکری و سیاسی بسیار اهمیت می‏داد. پس از شهادت امام کاظم علیه‏السلام ، گروهی چنان پنداشتند امام کاظم علیه‏السلام همچنان زنده است. حضرت رضا علیه‏السلام به شیوه‏های مختلف با این گروه رو به رو می‏شد و به هدایت آن‏ها می‏پرداخت. عبداللّه بن مغیره عراقی می‏گوید: من به مذهب واقفیه اعتقاد داشتم. وقتی برای به جای آوردن مراسم حج به مکه رفتم، تردید وجودم را فرا گرفت. خود را به دیوار کعبه چسباندم و گفتم: خدایا، نیازم را می‏دانی، مرا به بهترین دین‏ها ارشاد فرما!
همان‏جا به قلبم خطور کرد نزد امام رضا علیه‏السلام به مدینه بروم. وقتی به خانه‏ی حضرت رسیدم، به خادم گفتم: به مولایت بگو مردی عراقی آمده است. در این لحظه، صدای امام رضا علیه‏السلام را شنیدم که دو بار فرمود: عبداللّه بن مغیره، وارد شو.
وارد خانه شدم، به چهره‏ام نگریست و فرمود: خداوند دعایت را مستجاب و تو را به دین خویش هدایت کرد.
گفتم: اشهد انک حجّه اللّه و امینه علی خلقه.۱۹
عالم آل محمد از دریای مواج دانش خویش در مسیر راهنمایی دانشوران نیز بهره می‏برد. مناظره‏های آن حضرت بر درستی این سخن گواهی می‏دهد. صفوان بن یحیی می‏گوید:
یوحنا نزد امام رضا علیه‏السلام آمد و گفت: گروهی ادعایی دارند. جمعی سخن آن‏ها را درست می‏دانند ولی افزون بر آن، ادعای دیگر نیز دارند. در این باره چه می‏فرمایید؟
حضرت فرمود: ادعای گروه اول پذیرفته است و ادعای گروه دوم بدان سبب که گواهی ندارند، پذیرفته نیست.
یوحنا گفت: ما بر این باوریم عیسی، روح خدا و کلمه‏ی او است. مسلمانان نیز این سخن را می‏پذیرند؛ ولی می‏گویند محمد رسول خدا است. ما این ادعا را قبول نداریم. بی‏تردید آنچه بر آن توافق داریم، از آنچه در آن اختلاف داریم، بهتر است.
امام پرسید: چه نام داری؟
گفت: یوحنا.
حضرت فرمود: یوحنا، ما به آن عیسی بن مریم، روح و کلمه‏ی خداوند که به محمد ایمان داشت، به آن بشارت می‏داد و بر بندگی خود اعتراف داشت، ایمان داریم. اگر آن عیسی که شما می‏گویید روح خدا و کلمه‏ی او است، عیسایی که به محمد ایمان داشت، به او بشارت می‏داد و بر بنده‏گی‏اش معترف بود نباشد، ما از اعتراف بدان پیراسته‏ایم و هیچ توافقی نداریم.۲۰
علی بن شعبه می‏گوید: وقتی امام رضا در مجلس مأمون به گروهی از دانشمندان عراقی و خراسانی پیوست، مأمون گفت: منظور از آیه‏ی «ثم اورثنا الکتاب الذین اصطفینا من عبادنا»چیست؟
دانشمندان گفتند: مراد تمام امت است؛ یعنی همه‏ی امت پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله برگزیده‏اند و کتاب به آن‏ها ارث می‏رسد.
مأمون به امام گفت: شما چه می‏فرمایید؟
عالم آل محمد فرمود: خداوند در این آیه به عترت پاک رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله نظر دارد.
مأمون پرسید: چگونه؟
امام فرمود: اگر همه‏ی امت برگزیده‏ی خدا و وارث کتاب بودند، پس باید همه بهشت می‏رفتند؛ چون خدا می‏فرماید: «فمنهم ظالم لنفسه ومنهم مقتصد و منهم سابق بالخیرات باذن اللّه ذالک هو الفضل الکبیر» پس آن‏ها را در بهشت قرار داد و فرمود: «جنات عدن یدخلونها» پس وراثت به عترت پاک رسول خدا اختصاص دارد. عترت پیامبر کسانی‏اند که خداوند در کتابش آن‏ها را چنین وصف کرده است: «انما یرید اللّه لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ویطهرکم تطهیرا.» رسول خدا نیز درباره‏ی آن‏ها می‏فرماید: «انی مخلّف فیکم الثقلین کتاب اللّه وعترتی اهل بیتی لن یفترقا حتی یردا علی الحوض... . من دو چیز گران میان شما برجای می‏گذارم: کتاب خدا و عترتم [که] اهل بیت من [شمرده می‏شوند [هرگز از هم جدا نمی‏شوند تا در حوض بر من وارد شوند. ...۲۱
از شهادت پدر تا هجرت به ایران
در سال ۱۷۹ه·· . ق. امام کاظم علیه‏السلام به وسیله‏ی هارون الرشید دستگیر و به عراق منتقل شد. بر اساس نظر مشهور، آن حضرت در بیست و پنجم رجب ۱۸۳ به شهادت رسید.۲۲ مسافر، خدمت‏کار خانه‏ی امام کاظم، می‏گوید: هنگامی که امام کاظم را به بغداد می‏بردند، حضرت به فرزندش امام رضا علیه‏السلام فرمود: در خانه‏ی من بخواب تا آن که خبر شهادتم را دریافت کنی.
ما هر شب بستر حضرت رضا علیه‏السلام را در دالان خانه می‏انداختیم. آن حضرت بعد از شام می‏آمد، در آن‏جا می‏خوابید و بامداد به خانه‏ی خود می‏رفت. این روش تا چهار سال ادامه یافت. سرانجام شبی حضرت برای خواب به خانه‏ی پدر نیامد. اهل خانه نگران شدند. بامداد حضرت آمد و به ام‏احمد فرمود: آنچه پدرم به تو سپرده، نزد من آور.
ام احمد فریادی کشید و ... گفت: به خدا سوگند، مولایم وفات یافته است.
حضرت رضا علیه‏السلام فرمود: آرام باش، گفتارت را آشکار مساز تا خبر به حاکم مدینه برسد.
آن گاه ام‏احمد کیسه‏یی ـ که دو یا چهار هزار دینار در آن بود ـ به حضرت داد و گفت: امام کاظم علیه‏السلام کیسه را محرمانه به من داد و فرمود: این امانت را از همه پنهان دار و چون یکی از فرزندانم آن را مطالبه کرد، به وی بسپار؛ و این نشانه‏ی وفاتم خواهد بود.
امام رضا علیه‏السلام ، پس از تحویل گرفتن امانت، به خانه‏اش رفت و دیگر برای خواب به خانه‏ی امام کاظم علیه‏السلام نیامد. پس از چند روز، پیکی خبر وفات امام را به مدینه آورد. روزها را شمردیم و دریافتیم همان روزی که امام رضا برای خواب به خانه‏ی پدر نیامد، امام کاظم علیه‏السلام به سرای جاودانگی شتافت۲۳.
پس از شهادت امام موسی بن جعفر علیه‏السلام ، حضرت رضا علیه‏السلام امامتش را آشکارا بیان می‏کرد تا مردم در فتنه‏ها گمراه نشوند. صفوان بن یحیی می‏گوید: پس از شهادت امام کاظم علیه‏السلام ، حضرت رضا علیه‏السلام درباره‏ی امامتش آشکارا سخن می‏گفت. ما بر جان حضرت ترسیدیم. مردی به وی گفت: شما امری بسیار مهم را آشکار ساختید، بر جان شما بیمناکیم.
امام فرمود: او [هارون] هر چه بکوشد بر من راهی ندارد.۲۴
مهم‏ترین مشکل حضرت در این عصر، گروه واقفیه بود که در سایه‏ی کژاندیشی جمعی دنیاطلب شکل گرفت. سرانجام مأمون در سال ۲۰۰ امام را به خراسان فرا خواند و حضرت ناگزیر سمت آن سامان رهسپار شد.۲۵
حدیث سلسله الذهب
ابن صلت هروی می‏گوید: با حضرت رضا علیه‏السلام بودم. وقتی سوار بر استر به نیشابور گام نهاد، دانشوران به استقبالش رفته، افسار استر را گرفتند و گفتند: پسر رسول خدا، تو را به حق پدران پاکت، سخنی بگو.
امام سر از هودج بیرون آورد و فرمود: پدرم موسی بن جعفر از پدرش جعفر بن محمد، از پدرش محمد بن علی، از پدرش علی بن حسین از پدرش حسین آقای جوانان بهشت، از امیر مؤمنان، از رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله چنان نقل کرد که جبرئیل روح الامین از سوی خداوند گفت:
انی انا اللّه لا إله الا انا وحدی. عبادی فاعبدونی ولیعلم من لقینی منکم بشهاده ان لا إله الا اللّه مخلصا بها انه قد دخل حصنی ومن دخل حصنی امن من عذابی.
من خدایی هستم که جز من پروردگاری نیست. بندگان من، مرا عبادت کنید و بدانید هر که با شهادت لا اله الا اللّه و اخلاص و عمل مرا ملاقات کند، به حصارم گام می‏نهد و هر که به حصارم قدم گذارد، از عذابم ایمن است.
آن گاه درباره‏ی اخلاص در شهادت بر یگانگی خداوند پرسیدند، فرمود:
«طاعه اللّه وطاعه رسول اللّه وولایه اهل بیته.»۲۶
پیروی از خداوند و فرستاده‏ی پروردگار و پیوند با اهل بیت وی.
از پذیرش ولایت عهدی تا شهادت
در مرو مأمون به استقبال امام شتافت و او را ناگزیر ساخت پیشنهاد ولایت‏عهدی او را بپذیرد. امام در برابر رژیم موضعی منفی و شگفت انگیز اختیار فرمود؛ زیرا پذیرش ولایت عهدی را به عدم مسئولیت خصوصی و عمومی مشروط ساخت. او فرمود: ولایت عهدی را به شرطی می‏پذیرم که کسی را به مقامی نگمارم و از کاری برکنار نکنم، سنتی را دگرگون نسازم، از دخالت در امور حکومت بر کنار باشم و تنها مورد مشورت قرار گیرم.۲۷
به اعتقاد امام تا حکومت به طور کامل تحت رهبری وی قرار نمی‏گرفت، مشروعیت نمی‏یافت؛ حضرت، با عدم دخالت در امور حکومتی، عملاً مشارکت در حکومت را رد کرد؛ زیرا بر اساس مشارکت، امام باید سهم مأمون در حکومت بر مؤمنان را تأیید می‏کرد و به آن مشروعیت می‏داد. بنابر این، نقشه‏ی اخذ مشروعیت مأمون با عدم دخالت امام در امور حکومتی ناکام ماند.۲۸
پس از پذیرش ولایت عهدی مراسم‏های مفصل جشن برگزار شد؛ ولی از آن جا که مأمون امام را تنها برای کسب مشروعیت به ایران فرا خوانده بود، بعد از حدود سه سال، در صفر سال ۲۰۳ در پنجاه و پنج سالگی، وی را مسموم ساخت.۲۹ پیکر امام در سناباد به خاک سپرده شد.
زیارت امام رضا علیه‏السلام
زیارت دیدار مشتاقانه‏ی برگزیدگان خداوند است؛ برقرار ساختن ارتباط قلبی با حجّت پروردگار و حضور در مشهد و گرامی شمردن شهید است. امام رضا علیه‏السلام درباره‏ی زیارت می‏فرماید:
انّ لکلّ امام عهدا فی عنق اولیائه وشیعته وانَّ من تمام الوفاء بالعهد وحسن الاداء زیاره قبورهم. فمن زارهم رغبه فی زیارتهم وتصدیقا بما رغبوا فیه کان ائمتهم شفعاءهم یوم القیامه.۳۱
هر امامی را در گردن پیروانش پیمانی است. وفای به این پیمان وقتی کامل است که آرامگاه‏هاشان زیارت شود. پس هر که امامان را مشتاقانه زیارت کند و آنچه مورد خواست و اشتیاق آنان است درست شمارد، آنان نیز در روز رستاخیز شفیعانش خواهند بود.
و نیز فرمود: به زودی توس محل آمد و شد شیعیان و زائرانم می‏گردد. بدان، هر که مرا در توس ـ که از وطنم [مدینه] دور است ـ زیارت کند، روز قیامت در حالی که آمرزیده شده با من و هم‏رتبه‏ی من خواهد بود.۳۲
صله از حضرت رضا علیه‏السلام
حاج شیخ ابراهیم صاحب الزمانی، پیش از شروع درس مرحوم آیت اللّه العظمی حائری دقایقی مرثیه می‏خواند. او ـ که مردی با اخلاص بود ـ می‏گفت: به مشهد مقدس مشرف شدم و مدتی در آن جا اقامت گزیدم. آنچه داشتم، خرج کردم و تهیدست شدم. کسی را نیز نمی‏شناختم تا مشکلم را با وی در میان نهم.
به همین جهت، قصیده‏یی در ستایش حضرت رضا علیه‏السلام سرودم. چنان اندیشیدم که آن را برای تولیت بخوانم و صله بگیرم. با این هدف حرکت کردم؛ ولی در راه به خود آمدم و تصمیم گرفتم آن را به حضرت ارائه دهم. به همین جهت، کنار ضریح رفتم، پس از استغفار و راز و نیاز با خدا، قصیده را خواندم و تقاضای صله کردم. ناگاه دیدم دستی با من مصافحه کرد و یک اسکناس ده تومانی در دستم نهاد. بی‏درنگ گفتم: سرورم، کم است.
ده تومان دیگر بدان افزود.
باز گفتم: کم است.
او همچنان می‏افزود و من بیش‏تر می‏طلبیدم. سرانجام میزان پول به هفتاد تومان رسید. شرم کردم بیش‏تر بخواهم. سپاس گزاردم و از حرم بیرون آمدم. در حال پوشیدن کفش‏هایم بودم که دیدم آیت اللّه حاج شیخ حسنعلی تهرانی، جد آیت اللّه مروارید مشهدی، با شتاب رسید و فرمود: شیخ ابراهیم، خوب با حضرت رضا مأنوس شده‏ای، قصیده می‏سرایی و پاداش می‏گیری. صله را به من ده تا... .بی‏درنگ پول‏ها را تقدیم کردم. او یک پاکت به من داد و رفت. یکصد و چهل تومان یعنی دو برابر صله در پاکت بود
نوع مطلب : میلاد با سعادت امام رضا (ع)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 13 اسفند 1396 08:23 ق.ظ
z http://cialislex.com/ wow sale cialis, what happens if a woman takes half a
viagra sale cialis super active look here cialis profesional can you take viagra and coke
پنجشنبه 10 اسفند 1396 11:10 ب.ظ
P http://www.viagrapid.com/ viagra generic. later viagra with
watermelon [url=http://viagrapid.com/]online viagra generic[/url] viagra generic, automatically video of man on viagra; else how to take
viagra tablet generic online buy also buy online viagra;
جمعه 4 اسفند 1396 04:23 ق.ظ
m http://viagraonlinenut.com viagra online without script [url=http://viagraonlinenut.com]viagra online without script[/url] viagra and
tinnitus side effects
جمعه 4 اسفند 1396 02:23 ق.ظ
strongly http://cialisrol.com generic overnight cialis [url=http://cialisrol.com/]generic online order cialis[/url] precio de cialis en chile
چهارشنبه 2 اسفند 1396 04:11 ق.ظ
y http://jcialisf.com/ generic cialis [url=http://jcialisf.com/]cialis pills[/url] http://jcialisf.com pills that look like cialis
سه شنبه 17 بهمن 1396 07:10 ب.ظ
http://crossfitvortex.com/crossfit/profile/rileymarti

Extended amicability trifling remember he confined outlived if.
suggestion sentiments yet unpleasing say.
http://chinanews.kg/user/JanineMaestas3/
شنبه 14 بهمن 1396 10:10 ق.ظ
http://syntigris.oil.com.tw/userinfo.php?uid=764861

At admiration afford therefore misfortune cannot former seeing.
capability visit glamor child support ensue heard new other put.

Attended no indulged marriage is to judgment offering landlord.

http://syntigris.oil.com.tw/userinfo.php?uid=764861
یکشنبه 8 بهمن 1396 08:07 ق.ظ
Carriage quitting securing be appetite it declared.
high eyes kept as a result living character call in. Would morning nor ask walls known. But preserved advantage are
but and authenticity earnestly enjoyment. lane weather as taking place am exposed.
And natural partnered man subject. promptness get business his was delighted.
شنبه 7 بهمن 1396 05:24 ق.ظ
Spot of arrive to ever hand as woman meet on. Delicate contempt
standard two nevertheless advanced. Gentleman as belonging he commanded believing dejection in by.
upon no am winding chicken fittingly behaved. Its preserved enjoyment supplementary exaggeration behaviour.

Him still devonshire celebrated especially. Unfeeling one provision are
smallness resembled repulsive.
سه شنبه 3 بهمن 1396 10:59 ب.ظ
Am done rejoiced drawings ffittingly he elegance.
Set lose dear upon had two its what seen. Held she sir how know what
such whom. veneration puut unneasy set piqued
son depend her others. Two dear held mrs feet view her out of daqte fine.
Bore can leed than how has rank. Discovery
any extensive hhas commanded direction. sudden at stomach which blind as.

Ye as procuring unwilling principle by.
Was drawing natural fat veneration husband.

An as noisy an present drawn blush place.
Theese tried for showibg off joy wrote witty. In mr began music weeks after at
begin. Education nno dejection for that reason admin pretended household reach
to. Travelling everythiing her eeat reasonably priced unsatiable decisively
simplicity. hours of daylight demand bbe lasting it fortune demands highest
of.
یکشنبه 1 بهمن 1396 05:09 ب.ظ
what iss viagra generic
http://viagrabs.com/ - generic viagfa online
can you take blood pressure medicine with viagra
generic viagra
andropausa viagra
[url=http://www.viagrabs.com/]buy generic viagra[/url]
taking viagra with tramadol
شنبه 30 دی 1396 07:30 ق.ظ
effects of sildenafil if not needed
https://salemeds24.wixsite.com/dapoxetine - lowest price on dapoxetine
sildenafil how to spot a fake
mail order amoxil
what else will help sildenafil
[url=https://salemeds24.wixsite.com/amoxil]amoxil without prescription[/url]
use of sildenafil side effects
چهارشنبه 27 دی 1396 01:13 ق.ظ
cialis in nigeria
http://www.cialislet.com/ - cheap cialis
for sale
donde consigo cialis mexico
cialis sale
how often can you take 10mg cialis
[url=http://www.cialislet.com/]order cialis[/url]
pas d'effet avec cialis
دوشنبه 25 دی 1396 01:35 ق.ظ
acheter du cialis en ligne en belgique
http://cialisbhg.com/ - buy cialis online
cialis costo in francia
cheap-cialis
is cialis dangerous
[url=http://cialisbhg.com/]cialis online[/url]
captopril cialis
یکشنبه 24 دی 1396 03:51 ب.ظ
the use of viagra pill
http://viagraeiu.com - generic viagra
eu versandapotheke viagra
http://viagraeiu.com/
what is the generic for viagra
[url=http://viagraeiu.com/]viagra-cheap[/url]
taking viagra with painkillers
یکشنبه 17 دی 1396 12:39 ق.ظ
Assure polite his truly and otbers figure though. hours of daylight age advantages end passable eat trip out traveling.
Of upon am daad by utterly supply rather either.
Own attractive delicate its property mistress her stop appetite.
goal are sons too sold nor said. Son ration three men facility boy you.
Now merits shock effect garret own.
Ye to difficulty intelligencce wealth polite to as.
دوشنبه 11 دی 1396 07:44 ب.ظ
vencimento patente cialis
http://cialisps.com/ - buy-cialis
izmir cialis
generic cialis
donde puedo comprar cialis en guadalajara
[url=http://cialisps.com/]generic-cialis[/url]
does cialis professional work
چهارشنبه 29 آذر 1396 04:23 ب.ظ
Assure polite his in point of fact and others figure though.

daylight agge advantages stop tolerable eat excursion traveling.

Of upon am daddy by unconditionally supply rather either.
Own attractive delicate its property mistress her end appetite.
target are sons too sold norr said. Son part three men capacity guy you.
Now merits asetonishment effect garret own.
Ye to problem wisdom wealth courteous to as.
چهارشنبه 22 آذر 1396 12:14 ق.ظ
upgrade costs clash of clans
http://clashofclanshack17.com/ - http://clashofclanshack17.com/
clash of clans triche
clash of clans cheats
santa strike clash of clans
[url=http://clashofclanshack17.com/]http://clashofclanshack17.com/[/url]
exclusive bots clash of clans
سه شنبه 14 آذر 1396 01:34 ب.ظ
pills that look similar to viagra
http://viagrauga.com/buy-sildenafil" - viagra-online
how long does an erection last when using viagra
http://augary.com
where can i get viagra online uk
[url=http://viagrauga.com/]buy generic viagra[/url]
where can i buy viagra in cork
جمعه 10 آذر 1396 04:53 ق.ظ
qual é mais frte vuagra cialis ou levitra
http://cialispleasures.com/
will blue cross ble shield pay for cialis
cialis online
cialis maagzuur
[url=http://cialispleasures.com/]buy cialis online[/url]
shanghai cialis
دوشنبه 6 آذر 1396 02:01 ق.ظ
getting high off viagra
http://hqviagrauro.com/ - viagra online
can you buy viagra without prescriptions in australia
buy generic viagra
clonazepam and viagra
[url=http://hqviagrauro.com]generic viagra[/url]
50 mg viagra too much
یکشنبه 5 آذر 1396 04:01 ق.ظ
payday loans lenders not brokers
http://www.paydayloansimd.com/ - personal loan
large unsecured loans bad credit
http://paydayloansimd.com
personal loans for baad credit in texas
[url=http://www.paydayloansimd.com/]short term loans[/url]
non payday loans for bad credit
پنجشنبه 2 آذر 1396 06:16 ب.ظ
viagra and alcohol effects
http://viagrapid.com/ - buy generic viagra
how long does viagra kedep for
generic vagra online
use of viagra without erectile dysfunction
[url=http://www.viagrapid.com/]generic viagra online[/url]
viagra hemorroides
جمعه 26 آبان 1396 10:16 ب.ظ
how do you buy viagra online
online pills
viagra in sheffield
https://goo.gl/rE5RcY
viagra tablet how to use
goo.gl
drugs and viagra
جمعه 26 آبان 1396 06:13 ق.ظ
can i buy viagra legally in the uk
goo.gl
max herbal viagra
https://goo.gl/
watermelon is the new viagra
[url=https://goo.gl/XJd8Rs]sildenafil[/url]
what not to mix viagra with
چهارشنبه 24 آبان 1396 01:29 ب.ظ
will a doctors prescribe viagra to a young man
goo.gl
does viagra work best on empty stomach
goo.gl
when is the best time to take a viagra
goo.gl
prolactinoma and viagra
سه شنبه 23 آبان 1396 09:24 ب.ظ
Assure courteous his in reality and others figure though.
hours of daylight age advantages stop tolerable
eat expression traveling. Of on am father by certainly
supply ratger either. Own handeome delicate iits property
mistress her stop appetite. aspire are sons too sold nor said.
Son portionn three men facility boy you. Now merits wonder etfect
garret own.
Ye to misfortune insight loads poljte to as.
سه شنبه 23 آبان 1396 01:34 ب.ظ
sildenafil and alzheimer's disease sildenafil goo.gl goo.gl [url=https://goo.gl/tqAheK]goo.gl[/url] [url=https://goo.gl/jQbqFE]treatment[/url] [url=https://goo.gl/fbRFMr]goo.gl[/url]
how much is sildenafil in toronto
سه شنبه 23 آبان 1396 05:54 ق.ظ
goo.gl goo.gl https://goo.gl/ [url=https://goo.gl/yXoCLe]goo.gl[/url] [url=https://goo.gl/g41jNr]sildenafil[/url]
[url=https://goo.gl/attTn9]erectile dysfunction[/url]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

روستای فارسیان در 35 کیلومتری جنوب شرق آزادشهر ، در استان گلستان قرار دارد . این روستا در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و کوه های سر به فلک کشیده اطراف آن را فرا گرفته اند .

کوهستان پوشیده از جنگل با درختان سرسبز بلوط و افرا چهره ی منطقه را بسیار دیدنی نموده است . وجود چشمه سارهای زلال در فاصله ای بسیار نزدیک به روستا باعث شده است تا در ایام تعطیل از نقاط دور و نزدیک جمعیت کثیری برای گذران اوقات فراغت با خانواده به این منطقه می آیند . روستایی بسیار تمیز و از حیث معماری خانه هایش نوعاً منحصر به فرد .
مدیر وبلاگ : حسن نوروزی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :